STREET LIFE TIME
Historie Kelly Family
Street Time
Shrnutí
Sportovní aktivity

 

STREET LIFE TIME


Pokud máš nějaké zajímavé zážitky z doby SLT, fotky, reportáže z pouličních koncertů, které jsi navštívil (a) a hlavně, máš-li zájem vše ZDE uveřejnit, pošli svůj příběh na můj e-mail. Tvá reportáž zde bude uveřejněná. Těším se na vaše příspěvky. Vaše Jamie

 


 

OBSAH:
Album "Street Life"

Street Life Songs

Street Time

Street koncerty

Nahoru...

 

 
Street Life
rok 1992

 
House On The Ocean
Crisis
Little Boy
Gran-Mama
Life
Chicken Pies
Crazy
Silver & Gold
Hey Mr. Big Time
Hey Dideldey
Maccaroni
A Hard Day's Night
Break Free
Thrills
Stranger
Key To My Heart
Kliknutím na píseň otevřeš text songu, kliknutím na CD spustíš hudbu.


Nahoru...

 

STREET TIME

Kellyovi jsou úplně normální rodina. Všechny děti ještě hudbě nepropadly. Své první vystoupení s houslemi má Kathy na venkovské svatbě. Hudba se tak líbí, že Kellyovi jsou i zde v severním Španělsku často zváni, aby hráli na oslavách narozenin nebo na svatbách. Děti Kellyovy se rovnou rozhodují založit opravdovou skupinu. První formace skupiny se skládá z Johnnyho (bicí), Paula (saxofon), Caroline (akordeon), Kathy (housle) a dcery jejich učitele hudby (kytara). Kellyovi začínají putovat po blízkém okolí své vesnice a muzicírovat po restauracích. Ostatní zjišťují, že nejlépe zpívat umí Johnny. Má čistý hlas a od nynějška bude zpívat téměř všechny písničky.
Tehdy, po mnoha koncertech v sálech hostinců, vystupují Kellyovi poprvé na ulici. S dětmi zpívají i rodiče, otec Dan s hlubokým basem. Hlavně však organizuje cesty a dělá choreografii. Matka Barbara, ačkoli je opět těhotná, dává před koncerty k lepšímu taneční vložky. Když už teď může rodina žít z provozování hudby, kupuje Dan bez větších okolků ojetý červený autobus, nakládá ženu a děti a vyjíždí. Život na cestách začíná.
Než se v roce 1988 usazují na hausbótu, je novým jevištěm Kellyových ulice. Z dětí vyrůstají profesionální pouliční muzikanti, což je podle názoru mnoha slavných hudebníků nejlepší škola, jakou vůbec mohou mít. Děti už teď poznávají Evropu, neboť cestují přes Francii a Itálii, Rakousko a Švýcarsko, Německo a Holandsko. Tam, kde se jim líbí, zastavují, vystupují a hrají pár písniček. Děti se seskupí kolem rodičů a zpívají na pěších zónách, v podchodech, na chodnících, na přechodech, nástupních ostrůvcích nebo malých náměstích, posluchači ochotní platit je rychle obklopují. V průběhu let se skupina stále zvětšuje, protože nakonec s rodiči vystupují všechny děti. Ani později nebude v rodině nikdo, kdo by nehrál alespoň na jeden nástroj.
V roce 1976 má Cirkus Roncalli v Bonnu své první představení. V té době je Jimmymu pět a už zpívá s ostatními na pouličních koncertech. Ale nejen to, po vystoupení sbírá peníze do klobouku. Pouliční muzikanti se německým chodcům velmi líbí. Děvčata na sobě mají vlněné sukně po kotníky, chlapci ve svých boxerských kalhotách vypadají jako parta uličníků.
Kellyovi nechávají svůj autobus stát a plují do Irska. Na západním irském pobřeží mají své první vystoupení. Jsou přijati tak nadšeně, že na ostrově ihned zůstávají na osm měsíců. Kellyovi budou brzy psát vlastní písně.
Paddy si jako dítě často hraje na jevišti, zatímco probíhá koncert. Ve čtyřech letech poprvé zpívá ve skupině a v šesti je již plně zapojen do show. Paddy bude od začátku konferenciér a bude na koncertech představovat jednotlivé členy rodiny.
Děti Kellyovy se na přechodnou dobu usazují v Německu. Až dosud zdolávali kočovný život po tělesné i duševní stránce velmi dobře. Jsou zdraví hlavně proto, že nevyrůstají ve městě. Téměř všichni sourozenci mají dlouhé, kudrnaté vlasy a vypadají, jako by přišli přímo ze světa pohádek. Čtyři děvčata nosí dlouhé sukně; pět chlapců dává přednost košilím ve folklórním stylu a koženým kalhotám.
V roce 1978 skupinu opouští šestnáctiletá Caroline. Má rodiny plné zuby. Její nástroj, akordeon, přebírá sestra Kathy. Dan svou ženu a deset dětí snadno uživí, rodina si vydělává pouličním muzicírováním.
Ve stejném roce objevuje Kellyovy mistr na vyhledávání talentů. Irská lidová píseň Danny Boy zní hamburským centrem. Kellyovi opustili Stuttgart. Kdo se zastavuje, slyší hudbu od pouličních muzikantů, jaké je vidět zřídka. Muž s plnovousem v kalhotách po kolena. Vedle něj jeho žena se starodávným drdolem na hlavě a s dítětem v náručí. Před nimi osm chlapců a děvčat: všechny s rovně zastřiženými blonďatými vlasy a ve skotském kroji. Deset muzikantů zpívá z plných plic irské songy a staré lidové písně, doprovázejí se na kytaru, housle, lodní klavír a buben. Kellyovi žijí ve svém starém, přestavěném poschoďovém autobuse v kempu na Kielské ulici v Hamburku - se smlouvou od Polydoru v kapse.
Zůstávají několik měsíců, do začátku roku 1979. Studiová práce ještě nezačala. Rodiče Kellyovi, Daniel a Barbara, hrají jako vždy i s dorůstajícími potomky na pěších zónách a na tržištích. Jednou zpívají před 30 kolemjdoucími, jednou před dvěma stovkami posluchačů. Smlouva s gramofonovou firmou nese své plody. Irská lidová píseň Danny Boy, kterou zpívá John, se stává prvním singlem Kelly Family. John najednou stojí ve světle ramp. Nedělá mu problémy být středem pozornosti. Je na to od malička zvyklý.
Při nahrávání desky Písně světa hraje Kathy ve studiu na většinu nástrojů. Také za mixážním pultem již tehdy jako šestnáctiletá spolupracuje jako koproducentka. Kellyovi se dostávají do televize. Nahrávají v této době tři desky. Johnny je tehdy hvězdou rodiny a zpívá většinu písní. Ale i Patricia zpívá: Clavelitos a Ptačí svatbu. Kellyovi jsou rádi, když smlouva vyprší a oni si zase mohou dělat, co chtějí.
Kellyovi se stěhují do Amsterodamu, kde zůstanou tři roky. Je to Kathy, která v Holandsku ve vlastní režii aranžuje a produkuje dvě desky: Christmas All Year a Wonderful World. Pro Wonderful World také Kathy poprvé píše vlastní písničky: balady Lonely a Txiki, píseň o baskickém revolucionáři.
Kellyovi mají za sebou již 40 televizních vystoupení a hit číslo jedna. Who'll Come With Me (Davidova píseň, nazpívaná Johnem) je první velký hit Kellyových. V holandském a belgickém žebříčku se s touto písní umísťují na první příčce, v Německu na patnácté.
U mnohých může vzniknout dojem, že Kellyovi jsou rodina hippies. Ovšem již tehdy byli vedeni přísně, protože nad vším vládl otec Dan jako milý Bůh osobně. Dan Kelly produkuje své desky sám. Technicky nejsou dobré. Profesionálové, kteří "kutila" pozorují, si rvou vlasy. Když vyprší smlouva s Polydorem, je Kellyovým nabídnuta sólová kariéra a hlavní role v televizním seriálu. Dan ale nechce, aby se děti ničily jako hvězdy televizních show. Dan rozhodně odmítá. Matka Barbara Kelly bude muset brzy opustit rodinu. První známky jejího smrtelného onemocnění rakovinou již na sebe upozorňují. Zdravotní stav matky Barbary Ann Kellyové se viditelně horší.
Nemoc a smrt matky prožívají nejintenzivněji starší sourozenci. Dan bezodkladně ruší všechny ještě platné smlouvy. Radost z hudby Kellyovi prozatím ztratili. Jedou zpět do svého domu ve Španělsku, do Belascoainu. Kellyovi jsou rádi, že celému tomu rozruchu kolem sebe unikli. Beze zbytku skončili s byznysem a rozhodli se, že se postupně vrátí ke svým kořenům, k pouliční hudbě. Odmítají komerční kariéru. Chtějí být svobodní a vést svůj vlastní život tak, jak je to baví. Matčina smrt je první těžká rána v životě dětí Kellyových.
V roce 1982 Patricia píše spolu s Kathy svou první píseň, Motherhood; pak následuje Honest Workers. Obě jejich společné písničky se dostávají na desku až o léta později. Patricia napsala později pro album Wow píseň No Lies. Paddymu jsou teď čtyři roky. Tu a tam už vystupuje a zpívá na jevišti.
Nadané Barby dávají první taneční hodiny hned dva soukromí učitelé. O rok později, na jedné slavnosti, tančí sedmiletá Barby poprvé před diváky. Hudba ji tak velmi strhává, že začíná tančit se zavřenýma očima. Když oči opět otevírá, stojí lidé kolem ní a tleskají. V showbyznysu je ticho kolem kdysi tak slavné Kelly Family. Po matčině smrti už nepřicházejí žádné nabídky z televize, koncertních vystoupení je poskrovnu. Skupina, která na konci 70. let přinášela svou bezstarostnou lidovou hudbou atmosféru venkovské rodinné idyly do každé televizní show, je zapomenuta. Rodina se rozhoduje opustit Španělsko. Bývalá kytaristka Caroline, která se kvůli matce na přechodnou dobu vrátila k rodině, definitivně opouští Kellyovy.
Znovu putují Kellyovi světem, akordeon, flétnu, tamburínu v rukou, píseň na rtech a své živobytí v klobouku. Kelly Family přijíždí do Paříže; jedenáctičlenná rodina bude žít nějakou dobu ve Francii. Barby se učí hrát na svůj první nástroj, akordeon, pak na klavír, na kytaru a nakonec na konga, která jsou i dnes jejím hlavním nástrojem při vystoupeních. Joey dostává hodiny baletu. Barby je baletem posedlá. Dnes ji kromě tance zajímá i malování. Maluje své sny nebo fantazie - nejraději veselé barevné akvarely. Peníze přestávají stačit. Kellyovi musí hrát. Vystupují na tržištích a pěších zónách. Nejraději ale v metru v pařížskěm podzemí. Den za dnem. Prodávají své kazety a CD na ulici, aby přežili. Angelův hudební talent se projevuje již záhy: Ve dvou a půl letech poprvé zpívá na jevišti refrén písně Hiroshima, I'm Sorry. Pak následují sloky písniček Old McDonald, Let It Be a Let My People Go. Ještě naposledy se rodina zmenšuje. Dvacetiletý Paul vystupuje v roce 1984 z rodinného seskupení, aby se stal kuchařem. Vlasy dětí Kellyových jsou stále delší. Sourozenci Kellyovi vzpomínají na své dětství, na dobu, kdy ještě otec Dan obchodoval se starožitnostmi. Patricii život v Paříži fascinuje. Dojmy, které na ulicích získává, zachycuje ve své písni For The First Time. Je to píseň o touze po lásce.
Kellyovi se rozhodují opustit Francii. Vrací se zpět do Danovy staré vlasti Ameriky. Několik měsíců muzicírují po Spojených státech. Unaveni stálým stěhováním, rozhodují se pro koupi hausbótu. Mají sice ještě domy ve Francii a ve Španělsku, ale nespornou výhodou této lodi je, že s ní lze kdykoli; bez problémů změnit bydliště, aniž by se rodina musela stěhovat. Od roku 1988 tedy devět sourozenců a otec Dan žije a pracuje na Loreley. Ulice a náměstí světa jsou jejich jevištěm, ale jejich domov je na vodě.
V červnu 1990 má Dan záchvat mrtvice. Od té doby jezdí děti Kellyovy na turné sami.
Začíná tzv. "Kellymánie". Není to už jako dřív, když každou druhou sobotu hrávali na frankfurtské ulici. Jsou tady první koncerty, zaplněné haly, šílenství fanoušků z celého světa.
V roce 1994 vyjde album "Over The Hump". Je to explodující bomba. Poprvé po mnoha letech si Kellyovi berou pro prodej desek profesionální pomoc. Na celé týdny tato deska suverénně obsazuje první místa žebříčů. To s sebou konečně přináší velké peníze. Danova firma "Kel-Life" má v roce 1994 obrat více než 50 miliónů marek. Je konec pouličního muzicírování.

© Peter Wendling "Příběh jedné hudební legedy"

Nahoru...

 

STREET LIFE SONGS

České překlady těchto písní naleznete ZDE.

 
House On The Ocean

All I ever wanted in my life 
Was a house on the ocean, with my will. 
But something tell in my eyes 
You're not living, you're dying 
In our world. 

Please don't die 
Try not to say goodbye 
Please don't die 
Try not to say goodbye 
Try not make me cry. 

All I ever wanted to do 
Is chop wood for my fire, for winter 
But all you've got ever being taught 
Is get a job and you'll go higher 
In your world. 

Please don't die... 

All I ever had to do 
Was to live or die, in this world 
All I ever wanted in my life 
Was a house on the ocean 
With my will. 

Please don't die...

Little Boy

I was a little boy out in the country 
And cryer was far, see was never hungry 
Was a bad of feel that in the country 
Never being in a promised 

When your love is over babe 
Is over babe, is over babe 

Standing out the door, when have they brothers 
The mothers and fathers give it very 
'Cause the brothers and fathers give it very enemy 
Was a bad of feel out in the country 

When your love is over babe 
Is over babe, is over babe 

No it's neighbourhood 

When your love is over babe 
Is over babe, is over babe

Life

Singing life 
Is like walking on the road 
You can fall, you can grow 
Oh oh oh 

Well now I ask him what to do 
He just stood up on me 
I just stood up, walked the rest today 

Singing life... (2x) 

Oh mother I pray for us today 
There´s a love that he sees 
Steady love, love he sees today 
Well now I ask him what to do
He just stood up on me 
And I, I just stood up walked the rest today 

Singing life... (3x) 

Oh oh oh (5x)

Crazy

Say why am I so crazy? 
I'm sorry, I can't stop me from growing. 
They ask me, why am I crazy, 
And I tell them, can't stop me from growing. 

Why am I so so crazy? 
I'm thinking, that I'm just an artist. 
Being crazy is a lonely road, 
But I've got only one life to live. 

And that's my life (that's your life),
Yeah sing it, too. 
Nobody will stop me from growing. 

Why am I so,so crazy? 
I'm thinking, that I'm just an artist.

Hey, Mr. Big Time

Hey, Mr. Big Time 
You're not the only one. 
Hey, Mr. Big Time 
We'll fight you any day. 

I wake up in the morning 
I spread my wings to soul 
I look up straight above me
The endless view of sky. 

We fly and we fly 
We fly like a free bird flies 
We fly and we fly 
We fly like a free bird flies. 

The wind that blows above me 
Helps me reach the sky 
I bring the sunlight with me 
And your soul is so to high. 

Hey Mr. Big Time... 

I wake up in the morning 
I spread my wings to soul 
The wind that blows above me 
Helps me reach the sky. 

We fly and we fly...

Maccaroni

It's like a morning a cup of coffee 
Step in a guy and you thinking good bye 
Say you will driving they will you short us 
You roll a high you need the dance so ley 

The peperoni and brother toni 
And if the mama magarita will the others good 
Touch good maccaroni the stop will lonely 
And makes me getting will imagine 
Will the cheese good touch 

The peperoni is not of only, cause I'm tell 
Cause I'm stars today 
Cause maccaroni and brother toni and they 
Got mama magarita will the cheese good tough

Break Free

I wanna break free with my heart, 
With my soul, with my hands. 
I'll do it all with my hands, 
With my will there's a way. 

Oh, there's a way. 
Oh, there's a way. 

Life is hard and beautiful. 
That's why I wanna break free. 
When it's hard I break the ice, 
When it's nice it burns fire. 

Oh, burning fire. 
Oh, burning fire. 

I was gone and I was dreaming 
That nobody liked me anymore. 
All alone under the water 
I knew my heart was still there (2x) 

I wanna dance free till I fly 
With my soul, with my hands. 
I won't stop smiling for my treasure: 
Family and me. 

Oh, burning fire. (4x)

Stranger

When I believe in me 
There coming stranger 
I think in a danger 
I could and down 
Came in this way 
Way to the shoes 
Down in the fields 

Then when the fire 
He lost and die 
They believe in me 
They call me sheriff 

Going down the teach of city 
Who want to teach of city 
Help me ever can 
I think come dier 
Help me ever can

Crisis

Sweetest angels are still crying, 
Because, my baby, the world is dying. 
But if they continue crying, 
Their wings will break, that's bad for flying. 

I'm going through my crisis, my crisis, 
Paying prices every day. 

I need you and you need me, 
To unblind my eyes so that I can see. 
I see the lights and I'm getting closer, 
From the sight I get happier, even doze off. 

I'm going through my crisis, my crisis 
Paying prices everyday.

I'm taking advices, advices, 
The last crisis, everyday. 
Every day, it's for the mum 
Every day, it's for the truth 
Every day, everyday 
Every day, for the truth 
Every day, take me there 
Every day, every day, 
Every day, every day.

Gran-Mama

Oh, I gonna see the grandmother 
And I gonna see the grandfather 
'Cause they like me, they really like me 
That's right 
'Cause she's gonna bake me an apple pie 
And he's gonna give me a color chalk 

'Cause I like that, I really like that 
Oh, oh, oh, they really like me 
They really like me 
Because I came (4x) 
oh, oh, oh, 

And I gonna plant them a field of flowers 
And I gonna pick all the junble fields 
Because I like them, I really like them 
I gonna catch the biggest fish 
With grandfather, for the grandmother 
'Cause I like her, I really like her 

Oh, oh, oh, she gives me the try 
For fishing with grandpa 
Should give me the try 
Baking with grandma 
Fishing with grandpa 
oh, oh, oh 

Ah, ah, ah, jumpy, jumpy tonight 
Do, oh, oh... 3x 

Oh, I gonna sit by the fire tonight 
And I'll sing a song of a bird 
- I'm flyin' - 
Oh, I like that, I really like that 
I fall asleep in my grandmother's arms 
Dreaming her hand there in my hairs 
'Cause I like that, I really like that 

Oh, oh, oh, you should give me the try 
For fishing... 

Ah, ah, ah, jumpy, jumpy tonight 
Oh, oh, oh... 4x 

Chicken Pies

A fifteenhundred chicken
Tryin' to help all the folks now 
That is what I call a chicken farm 
And if you're gone to live your life as a gossip 
Hope you've got a chicken farm 
It sure will be 

Fifteenhundred chicken chicken pies 
Running after you now when you resting in a pie 
Fifteenhundred chicken chicken pie 
Running after you to get a pie 

And here it goes again with fifteenhundred chicks,yeah 
Sure what they can do better a 
sensation here is something that the other won't dare 
(Say) the chicken pies ranches for the price 

Fifteenhundred... 

Quack, quack... 

And here it goes again... 

Fifteenhundred... 

Quack quack... 

Fifteenhundred...

Silver & Gold

We had to go and leave our homes 
Some died young and some died old. 
The roads were long, but our hearts were strong, 
Some went down to beat the wrong. 

Silver and gold, silver and gold 
Took away your son. 
Silver and gold, silver and gold 
Took away our son, away. 

Some were sailing to other lands 
And we were starting to the rocking glens. 
Roving here, roving there, 
Found again, love to be there. 

Silver and gold... 

Until this day they had no shame,
For gamblers' life, it's all a game. 
We are proud to be alive, 
To sing this song for father's life. 

Silver and gold... 

We had to go and leave our homes 
Some died young and some died old. 
The roads were long, but our hearts were strong, 
Some went down to beat the wrong. 

Silver and gold... 

Hej Dideldey

Hey dideldey leprechauns are on their way 
Hey dideldey leprechauns have passed away 
Hey dideldey we're all to play 
And we'll have a nice day, we're all to play 
'Cause the leprechaun´s away 

Well it's a sunny day at the Irish fields of fair 
Give all of us fields of play,
Let's throw us a beer today 
Well it's a sunny day at the Irish fields of fair 
Give all of us fields of play,
Let's throw us a beer today 

Hey dideldey... 

Who's singing in the fair
And the leprechauns are all there 
They're jumping on the cows
And we sang the song alone 
Who's singing in the fair
And the leprechauns are all there 
They're jumping on the cows
And we sang "the whiskey in the jar" 

Hey dideldey... (2x) 

We found a little bar, we hit the road a bit
'Cause I saw him on the ring,
I know we saw him on the ring 
Today he didn't die, he passed the goat a hat 
He got his goat a beer, helps us in the world 

Hey dideldey... (2x)

A Hard Days' Night

It's been a hard day's night 
And I've been working like a dog 
It's been a hard day's night, 
I should be sleeping like a log 
But when I get home to you, 
I find the thing that you do 
Will make me feel all right 

You know I work all day, 
To get some money, to buy you things 
And it's worth it just to hear to say, 
You're gonna give me everything 
That's why I love came home, 
'Cause when I get you alone 
You know I'll be OK 

When I'm home, 
Everything seems to be all right 
When I'm home, 
Feeling you holding me tight, tight yeah 

It's been a hard... 

You know I feel all right
You know I feel all right

Thrills

It's only everytime I look into you 
Straight in the eyes, baby, you don't lie. 
It's only everytime I look into you 
Straight in the eyes. 

Baby, baby, baby I get the thrills. 
I get the thrills, I get the thrills, 
I get the thrills. 

Why won't you leave me like most of the people, 
You break my heart, baby, won't you loose. 
So please, won't you leave me like most of the people, 
You break my heart.

Baby, baby, baby, I get the thrills, 
I get the thrills, I get the thrills, 
I get the thrills. 

It's only every time.

Key To My Heart

There's a part of my heart 
Wide and open for you. 
The key to my heart 
It could be you. 
And if you got the key to my heart 
You got to unlock the door. 
And to unlock the door 
You got to find the right floor. 

You can try, you can try 
To get to my heart. 
You can try, you can try 
To find the right floor. 

Go ahead and dream 
Dream as far as you want. 
The key to my heart 
Is not a dream come true. 

You can try... 

If you happen to try 
You could do fine. 
But if you happen to fly 
Don't fall and cry. 

Please don't cry, please don't cry 
You're breaking my heart. 
Please don't cry, please don't cry
You're breaking my heart 

There's a part... 

You can try... 

 
Nahoru...

 

STREET KONCERTY

Nahoru...